Naučte sa, že ste dosť dobrí.

Všimnite si chvíľu, keď o sebe pochybujete a uvedomte si, že ste dosť dobrí.

 

PREČO:

 

 Mnoho ľudí na sebe chce niečo vylepšiť. Nie sú spokojní so svojimi životmi, nie sú spokojní so svojimi telami, chceli by byť lepšími ľuďmi. Poznám to, pretože som bola jednou z nich. Bola som tam a môžem povedať, že to vedie k veľkému úsiliu, zmeniť svoj pohľad na to, kto ste a aký je váš život.

 Veľké zistenie, ktoré mi pomohlo, je jednoducho toto: Už ste dosť dobrí, už máte viac, než dosť a už ste perfektní. Pretože nikdy nemôžete vyhovieť požiadavkám všetkých ľudí naraz, aj keby ste sa rozložili na atómy. Nestresujte sa kvôli tomu, je to zbytočné. 

 To však neznamená že nemôžete robiť zmeny. Súčasťou dokonalosti je snaha robiť nové veci, skúšať nové veci – nie preto, že ste spokojní s tým, kým ste, ale preto, že túžite učiť sa o svete a o sebe samom.

 

 Keď ste spokojní s tým, kto ste a kde v živote sa nachádzate, všetko sa zmení: Už nebudete plytvať časom a energiou na priania a snahu sa zmeniť, prispôsobovať sa predstavám niekoho iného. Už sa nebudete porovnávať s ostatnými a priať si, aby ste boli lepší. Môžete byť neustále spokojní, bez ohľadu na to, čo sa deje vo svete okolo vás.

Všímajte si, kto vám vlastne diktuje to, akí by ste mali byť a čo všetko by ste mali mať? Odkiaľ čerpáte “inšpirácie“? Je to taká “autorita“, o ktorej názore nemožno pochybovať? Od malička nám vštepovali nejaké “parametre“, ako sa máme obliekať, česať, správať, vyjadrovať, čo všetko má “správne dievča“ či “správny chlapec“ mať. Koho to vlastne boli názory? Dokonalých ľudí? Alebo iba ľudí “nakazených“ ich mylnými presvedčeniami, ktoré vlastne vznikli na základe podobného vplyvu okolia?

 

AKO:

  1. Sledujte sa a všimnite si, kedy o sebe pochybujete. Všimnite si, kedy se bojíte niečo urobiť – len preto, že si myslíte, že nie ste dosť dobrí. Všimnite si, kedy sa cítite nesvoji, pretože máte s niekym komunikovať – len preto, že se bojíte, čo si o vás budú myslieť a že si budú myslieť, že nie ste dosť dobrí.

  2. Povedzte si: „Som nielen dosť dobrá, ale som dokonalá taká, aká som.“ Skúste to, aj keď to znie trápne, ak to znie pravdivo. Rezonuje to s niečím, čomu už veríte, alebo z toho nemáte dobrý pocit? Máte pocit, že ešte existujú veci, ktoré musíte vylepšiť?

  3. Spočítajte svoje požehnania. Lepšie je sústrediť sa na to, čo máte, čím už ste obdarovaní. Spočítajte to, čo máte, nie to, čo vám chýba. Zamyslite sa nad tým, aké máte šťastie, že máte, čo máte, že vo svojom živote máte ľudí, ktorým na vás záleží a že ste vôbec nažive.

  4. Sústreďte se na svoje silné stránky. Miesto toho, aby ste skúmali svoje nedostatky, spýtajte sa, aké máte silné stránky. Oslávte ich! Nevyťahujte sa, ale majte z nich dobrý pocit a používajte ich, ako najlepšie dokážete.

  5. Zmierte sa s nedostatkami. Nikto nie je perfektný – intelektuálne to všetci vieme, ale emocionálne máme zlý pocit, keď nedosiahneme úroveň dokonalosti. Nie ste perfektní a nikdy nebudete. Ja rozhodne nie som a naučila som sa s tým byť vyrovnaná. Určite sa snažte zlepšovať, ale nemyslite si, že niekedy budete „perfektným človekom“. Pokiaľ sa na to pozriete z iného uhlu, nedokonalosť je to, čo vás robí tým, kým ste. Už ste perfektní – ste presne tým, kým máte byť.

  6. Uvedomte si, že práve tu a teraz máte všetko, čo potrebujete, aby ste boli šťastní. Máte oči, ktoré vidia? Máte schopnosť oceniť krásu oblohy, zelene, ľudských tvárí, vody. Máte uši, ktoré počujú? Máte schopnosť oceniť hudbu, zvuk dažďa, smiech priateľov. Máte schopnosť cítiť drsnosť rifľoviny, chladný vánok, trávu na bosých nohách… cítiť čerstvo pokosenú trávu, kvetiny, kávu… ochutnať jahodu, chilli papričku, čokoládu.

    Toto je zázrak a my to berieme ako samozrejmosť. Miesto toho chceme viac, aj keď už máme všetko. Chceme lepšie oblečenie, lepšiu elektroniku, väčšie svaly, prsia, plochšie bruchá, väčšie domy, autá s koženými sedačkami, ktoré sa k nám prihovárajú a masírujú nám zadok. Tak trochu sme sa v tomto zbláznili.

    Akonáhle akceptujete, že ste dosť dobrí, oslobodí vás to. Teraz ste slobodní, aby ste robili veci, pretože ich máte radi, nie preto, že vás vylepšia. Pretože pre ne máte zapálenie a robia vám radosť. Je zázrak, že ich vôbec môžete robiť. Už ste perfektní. Byť so sebou spokojný znamená uvedomiť si, že usilovanie o dokonalosť je založené na predstave niekoho iného o tom, čo to vlastne „dokonalosť“ je… a to sú všetko bludy. Dokonalosť je to, kto ste, nie to, čo niekto tvrdí, že by ste mali byť!

 

 

Autor:  Ivana Kováčiková, Inšpirácia: Leo Babauta - 52 changes

Online kurz Základy kvantovej transformácie - vedomá tvorba reality

Dokážete si predstaviť, že si každé ráno, v priebehu pár minút, nastavíte PERFEKTNÝ deň? A zistíte, že to skutočne funguje? A z perfektných dní sa stanú týždne, mesiace, roky...

Tento blog úplne prirodzene používa súbory cookie. Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Googlom. Používaním tohto webu vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookie.