Tvorte

Namiesto bežného užívania vecí a bežného existovania sa staňte tvorcom – sústreďte sa na tvorenie.

 

PREČO:

 Je úžasné, koľko ľudí, s ktorými hovorím, mi tvrdí, že by chceli vytvoriť nový blog, napísať knihu, začať podnikať, zmeniť kariéru, vytvoriť niečo nového. Ale neustále to odkladajú. Znie vám to povedome? Už dlho chcete urobiť niečo nové, ale práve teraz nemáte čas (ani energiu)?

Máte milión vecí na zozname, čo musíte urobiť, plný diár a neustále ďalšie schôdzky. Časom sa dostanete k vašej Veľkej Veci, ale neskôr. Máme všetok čas na svete, aby sme to stihli neskôr, že? Ten čas ale nikdy nepríde. Nie, pokiaľ si ten čas sami neurobíte. Chyťte býka za rohy, pevne sa držte a nikdy sa nepustite.

Čas má zvyk nás prevalcovať, tak jemne, že si to ani nevšimneme, ale tak silno, že nás behom týždňov a rokov rozdrví.

AKO:

 1. Urobte si čas. Čas vám len tak nespadne do lona. Dobrý starý pán vám ho nepredá. Musíte si ho urobiť, vziať svetu základné materiály, ktoré potrebujete a pretvoriť si ich holými mozoľovitými rukami, dajte neforemnej hromade hliny tvar.

 2. Všetkému ostatnému povedzte nie. Všetko, čo počká, zatiaľ odložte. A urobte si čas na to, čo je treba.

 3. Vytvorte niečo. Priveďte na svet nový kreatívny život, zmeňte život ostatným a tým zmeňte svoj vlastný život. Ľudia v našom novom svete sú podporovaní v tom, aby se kreatívne vyjadrovali, aby tvorili, aby sa stali súčasťou globálnej konverzácie a transformácie, spôsobom, ktorý nikdy predtým neexistoval. Čo s tým urobíte? Aké bude vaše miesto v tomto novom, zaujímavom svete? Budete mať hlas? Budete tvoriť alebo len konzumovať?

 4. Napíšte knihu. Alebo e-knihu. Píšte básne a zverejňujte ich na internete. Vytvorte zaujímavé, milé alebo vtipné videá a dajte ich na YouTube.

  Buďte vášniví. Vytvorte webovú aplikáciu, ktorá vyrieši ľuďom problém. Staňte se spravodajcom a zaberte miesto nudným novinám. Preskúmajte svet a blogujte o tom. Skúste niečo, čo ste vždy chceli vyskúšať a natočte o tom video. Buďte sami sebou, nahlas.

  Založte novú spoločnosť venujúcu sa jednej činnosti, ale robte ju veľmi dobre.

  Založte firmu, ktorá ponúka službu, ktorú ste vždy chceli, alebo ktorá vás frustruje u ostatných firiem, pretože ich servis je nemožný.

  Vložte do niečoho svoje srdce. Povedzte niečo, čo sa ostatní neodvážia vysloviť. Urobte niečo, čoho sa ostatní boja.

  Pomôžte niekomu, na kom ostatným nezáleží. Zlepšite život ostatným. Tvorte hudbu, ktorá dojme ostatných k slzám, dovedie k úsmevu, k tvorbe.

  Inšpirujte ostatných tým, že ste inšpiratívni. Učte mladých ľudí, ako robiť skvelé veci. Napíšte divadelnú hru, presvedčte ostatných, aby v nej účinkovali, natočte ju.

  Priveďte ostatných k tomu, že urobia niečo, čo nikdy predtým nedokázali.

  Milujte a milujte a potom pomôžte ostatným, aby milovali. Urobte dobrý skutok a presvedčte ostatných, aby ho predali ďalej.

  Choďte do hĺbky. Nájdite niečo, na čo sa môžete sústrediť vo svete bez sústredenia. Staňte se minimalistom vo veľmi komplikovanom svete. Podajte ruku tým, ktorí sú frustrovaní, v depresii, naštvaní, zmätení, smutní, zranení. Buďte hlasom pre tých, ktorí ho nemajú.

  Učte sa, konajte, potom učte. Spoznajte nových ľudí, rýchlo sa staňte priateľmi. Majte odvahu nemať pravdu.

  Foťte množstvo fotiek. Skúmajte nové kultúry. Buďte iní. Namaľujte obrovskú nástennú maľbu. Vytvorte online komiks.

  Buďte iní, ale urobte to odvážne. Robte s ľuďmi rozhovory. Pozorujte ľudi.

  Vytvárajte nové oblečenie. Vezmite staré veci a vytvorte z nich nové. Čítajte divné veci. Študujte veľké osobnosti a napodobňujte ich.

  Zaujímajte sa o ostatných. Prekvapujte ľudí. Začnite blog, píšte aspoň jedenkrát denne. Uvarte skvelé jedlo a podeľte sa oň. Majte otvorenú myseľ. Pomôžte niekomu inému založiť malú firmu.

  Pomôžte ostatným dosiahnuť ich sny. Vyčarujte niekomu úsmev na tvári, každý deň. Založte hnutie. Buďte statoční. Buďte úprimní. Buďte vtipní. Buďte v niečom veľmi, veľmi, veľmi dobrí. Veľa trénujte. Veľa.

  Začnite hneď. Skúste to.   

 

Autor: Ivana Kováčiková                                 Inšpirácia: Leo Babauta - 52 Changes

Online kurz Základy kvantovej transformácie - vedomá tvorba reality

Dokážete si predstaviť, že si každé ráno, v priebehu pár minút, nastavíte PERFEKTNÝ deň? A zistíte, že to skutočne funguje? A z perfektných dní sa stanú týždne, mesiace, roky...

Tento blog úplne prirodzene používa súbory cookie. Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Googlom. Používaním tohto webu vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookie.