Zmeňte problémy na príležitosti

Kedykoľvek narazíte na problém, zmeňte svoje myslenie, dokiaľ neuvidíte príležitosť.

 

PREČO:

Každý deň sme vystavení problémom a to, ako sa k nim postavíme, má vplyv na naše šťastie.

Môžeme škrípať zubami nad tým, aké sa nám dejú hrozné veci, alebo môžeme nájsť lepší spôsob, ako sa s problémom vysporiadať. Jedným z najlepších spôsobov, ktoré som sa naučila, je nájsť v každom probléme príležitosť.

Problém je len vtedy problémom, pokiaľ o ňom tak zmýšľame. Pokiaľ o ňom miesto toho premýšľame, ako o niečom dobrom, potom nebude spôsobovať frustráciu, zlosť, smútok.

Z logického hľadiska to síce nemusí byť pravda (čo je dobré napr. na tom, že ma manžel mláti), ale dôležité je porušiť zaužívaný spôsob reakcie na problém, zvlášť pri opakujúcich sa problémových situáciách. Protistrana totiž očakáva vaše zaužívané reakcie, z ktorých istým spôsobom profituje. Najúčinnejší liek je v takomto prípade šok, vaša úplná zmena v reagovaní...jednoducho “provokatér“ (človek, alebo okolnosť) nesmie dostať to, čo s istotou očakáva z vašej strany.

 

Príklady:

 Niekto zásadne oponuje vašej snahe byť zdravším, alebo byť vegetarián, alebo rodič, ktorý učí deti doma atď. Táto príležitosť je moment, kedy môžete učiť – využite túto príležitosť, aby ste vysvetlili, prečo robíte to, čo robíte, prečo je to dôležité a tým učíte ostatných. Nie je nutné hneď vyvolať hádku, reagujte pokojne a sebavedome. Zdôraznite, že je to vaše osobné rozhodnutie a máte naň plné právo.

 Váš partner sa s vami rozišiel – to je príležitosť, ako sa naučiť prestať premýšľať nad tým, ako si prajete, aby veci boli. Miesto toho znovu nájdete sami seba a vyskúšate nové veci. Vychutnáte si ničím nerušené chvíle pokoja, dáte sa do poriadku a začnete vyžarovať spokojnosť, ktorá môže pritiahnuť nového (lepšieho) partnera do vášho života.

 Stratíte kufre a pasy v cudzine. Je to príležitosť ku komunikácii s miestnymi ľuďmi, naučiť sa ich jazyk, poddať se myšlienke požiadať o pomoc, a nájsť si cestu v zložitej situácii.

 Máte problémy v práci – čo je príležitosť, ako byť vďačný za to, čo máte, vrátane toho, že vôbec máte prácu. Môže vás to aj nakopnúť k akcii vytvoriť si vlastné podnikanie, o ktorom možno už dlhšie premýšľate.

 

AKO:

  1. Venujte pozornosť momentom, kedy máte problémy. Čo vás frustruje ? Tento problém je príležitosť.

  2. Kedykoľvek si všimnete problém, hľadajte príležitosť. Pokiaľ sa pozriete pozorne, bude tam.

  3. Zopár tipov na príležitosti:

    príležitosť cvičiť si trpezlivosť, pamätať si, byť vďačný, spoznať niekoho nového, spoznať nové miesto, niečo sa naučiť, zlepšiť sa v niečom, pracovať na vzťahu, zlepšiť si príležitosti k povýšeniu, naučiť sa byť vášnivým, naučiť niekoho niečo, nechať niečo byť, byť prítomný, dýchať.

  4. Napíšte si vzniknutú príležitosť, aby vám to skutočne došlo.

     

    To všetko sú šance na posun v osobnom vývoji a raste. Nikto predsa nechce byť celý život rovnako uhundraný, zatuchnutý, zadretý v dokola sa opakujúcom nadávaní na svet, v nič neriešiacich hádkach, večných monológoch. Skúste šokovať okolie, sami seba, uvidíte, ako postupne začnú miznúť roky staré známe scenáre, začnú sa meniť situácie, osvieži sa vzduch. Nie sme tu večne, začnite už dnes!    

 

 

Autor:  Ivana Kováčiková                Inšpirácia: Leo Babauta - 52 changes

Online kurz Základy kvantovej transformácie - vedomá tvorba reality

Dokážete si predstaviť, že si každé ráno, v priebehu pár minút, nastavíte PERFEKTNÝ deň? A zistíte, že to skutočne funguje? A z perfektných dní sa stanú týždne, mesiace, roky...

Tento blog úplne prirodzene používa súbory cookie. Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Googlom. Používaním tohto webu vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookie.